✿ ☼ مرکزفرهنگی منتظران حضرت مهدی ☼ ✿

تازه های پزشکی


آیا B۳ ضد قارچ است؟

بررسی های محققان مؤسسه تحقیقات ایمنولوژی و سرطان شناسی دانشگاه مونترال نشان داده است که ویتامین B۳ می تواند در درمان عفونت های قارچی مفید باشد. به گزارش خبرگزاری فرانسه طبق مقاله ای که در مجله علمی Nature Medicine به چاپ رسیده است، عفونت قارچی منجر به بروز مشکلات حاد و خطرناکی در مبتلایان به ایدز، بیماران تحت شیمی درمانی و بیماران دریافت کننده عضو می شود. گرچه برای عفونت قارچی درمان های متعددی وجود دارد ولی ظهور نمونه های مقاوم، خبر چندان خوبی نیست. محققان در بررسی های خود موفق به شناسایی نوعی آنزیم در قارچ Candida albicans به نام HSt۳ شده اند که برای رشد و ادامه حیات آن ضروری است. طبق تحقیقات روشن شد انجام برخی اصلاحات ژنتیکی و فارماکولوژیکی بر روی این آنزیم به کمک نیکوتینامید (فرمی از ویتامین B۳) سبب کاهش کشندگی سم آلبیکان ها در موش ها می شود. خوشبختانه تمام نمونه های آلیکان ها اعم از نمونه های نرمال و نمونه های مقاوم به داروی آن به نیکوتینامید حساس است. به گفته دکتر مارتین ریموند استاد بخش بیوشیمی دانشگاه مونترال، کشف درمان های جدید برای مقابله با آلبیکان ها ضروری است زیرا آنها یکی از دلایل اصلی عفونت های بیمارستانی و مرگ و میر بالا هستند و کشف جدید می تواند راه گشای درمانهای جدید ضد عفونت های قارچی بدون عوارض جانبی باشد.

کلسترول بالا مساوی است با افسردگی

محققان می گویند مسائل ژنتیکی و میزان کلسترول از جمله علل بروز افسردگی در سالمندان محسوب می شود که بر حسب جنسیت متفاوت است. به گزارش خبرگزاری فرانسه ملکول های چربی یا لیپیدها از جمله عوامل دخیل در بروز افسردگی اند ولی تا کنون هیچ نوع تحقیقی در رابطه با تأثیر جنس یا پروفایل ژنتیکی بر افسردگی انجام نشده بود. محققان فرانسوی دانشگاه مونتپولیه ادعا کرده اند بین میزان کلسترول، ژنتیک و بروز افسردگی در زنان و مردان سالمند ارتباطی وجود دارد. محققان در بررسی های خود بر روی ۱۰۴۰ زن و ۷۵۲ مرد بالای ۶۵ سال به مدت ۷ سال و بررسی میزان چربی و ژنوتیپ ژن حامل سروتونین متوجه شدند کاهش میزان کلسترول خوب در زنان می تواند سبب افزایش ۵۰ درصدی افسردگی، بالا رفتن خطرات حملات قلبی و عروقی و تجمع چربی و قند در عروق خونی شود. در عوض کاهش کلسترول بد نیز در مردان می تواند احتمال ابتلا به افسردگی را تا ۲ برابر افزایش دهد. همچنین وقتی در مردی هر دو ژن بلند و کوتاه سروتونین وجود دارد احتمال بروز افسردگی ۲/۷ مرتبه افزایش می یابد. اما وقتی تنها ژن کوتاه وجود دارد این احتمال ۶ برابر می شود. در زنان برخلاف مردان مسایل ژنتیکی در بروز افسردگی دخیل نیست! بر اساس پژوهش ها در زمان احتمال سکته قلبی عروقی با افزایش خطر افسردگی و کاهش HDL افزایش می یابد. این در حالی است که در میان مردان پایین بودن میزان LDL خطر سکته های قلبی عروقی را کاهش می دهد اما احتمال ابتلا به افسردگی را بالا می برد.

ژن تراپی در نقص ایمنی

بعد از تحقیقات ۲۰ ساله گروهی از پژوهشگران ایمونولوژی و هماتولوژی بیمارستان نکر پاریس و پژوهشگران مؤسسه انسرم در مجله New England مقاله ای به چاپ رساندند که نشان می دهد از میان ۹ کودک مبتلا به نقص ایمنی در فرانسه که بین سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ تحت درمان تزریق ژن قرار گرفتند، ۸ نفر بهبودی کامل پیدا کرده اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه این کودکان که مجبور بودند تا زمانی که اهداکننده مغز استخوان پیدا شود، درون اتاق های استریل مخصوص زندگی می کنند، حالا می توانند در کنار خانواده زندگی کاملاً نرمالی را تجربه کنند. در حقیقت کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی هنگام تولد به دلیل نداشتن لمفوسیت های T سیستم ایمنی نداشته و ممکن است به عفونت های سختی مبتلا شوند. در صورتی که اهداکننده مغز استخوان پیدا شود در ۸۰ درصد موارد بهبود می یابند اما اگر بدن نوزاد پیوند را نپذیرد احتمال موفقیت ۳۰ تا ۵۰ درصد است. دلیل ابتلا به این بیماری فقدان ژن مشخصی روی کرومزوم X است. محققان در سال ۱۹۹۰ تصمیم گرفتند این ژن را به درون سلولهای بنیادی مغز استخوان تزریق کنند و بعد از انجام یک سری آزمایش بر روی موشها نهایتاً به این مسأله بر روی یک نوزاد یک ماهه که اهداء کننده ای نداشته در سال ۱۹۹۹ آزمایش شد و موفقیت آمیز بود و بعد از ۲ ماه سیستم ایمنی کودک فعالیت خود را آغاز کرد. تا سال ۲۰۰۲، ۱۰ کودک مورد آزمایش قرار گرفتند که متأسفانه ۲ کودک در اثر ابتلا به لوسمی فوت کردند. در حال حاضر برای آنکه این نوع درمان از حالت آزمایشی خارج شود محققان انگلیسی و بوستنی هم دست به کار شده اند تا در این موفقیت شریک شوند.

آخرین متد درمان ناباروری

محققان می گویند برای داروی لتروزول کاربردی جدید در درمان ناباروری یافته اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه طبق تحقیقات پژوهشگران مؤسسه باروری ویسکونزین آمریکا و طبق مقاله ای که در مجله medical obstet Gynecol به چاپ رسیده است این دارو دقیقاً همان تأثیرات سیترات کلومیفن را دارد با این تفاوت که آثار سوء سیترات را کلومیفن را دارد با این تفاوت که آثار سوء سیترات را ندارد. داروی لتروزول داروی مؤثری برای درمان عدم تخمک گذاری حاد در زنان، کاهش ذخیره تخمدانی و ناباروری های بدون دلیل است. این دارو همچنین می تواند میزان استفاده از گونادوتروپین در درمان زنانی که از سیترات کلومیفن استفاده کرده و نتیجه نگرفته اند را افزایش دهد.

یک تیر و دو نشان!

رزوارتول نوعی ترکیب طبیعی است که سالهاست به دلیل داشتن خواص ضد پیری مورد مطالعه قرار گرفته است. گروهی از محققان ثابت کرده اند که این ترکیب می تواند سبب کاهش وزن در پستانداران شود. به گزارش خبرگزاری فرانسه و طبق مقاله ای که ۲۲ ژوئن ۲۰۱۰ در مجله BMC Physiology به چاپ رسید، رزوارتول نوعی ترکیب پلی فنولیک بوده و در برخی میوه ها مثل پوست انگور یافت می شود. از جمله خواص مهم آن افزایش طول عمر است. بررسی های اخیر بر روی موشهای آزمایشگاهی نشان داده است این ترکیب طبیعی می تواند به طور کامل بر سلامت عمومی موشهایی که رژیم پرچرب دارند تأثیر بگذارد. محققان به رژیم غذایی موش ها رزوارتول اضافه کرده و به مدت ۴ هفته وزن، متابولیسم و درجه حرارت بدن آنها را زیر نظر گرفتند و متوجه شدند مصرف این ماده سبب کاهش ۱۳ درصدی دریافت مواد غذایی و افزایش ۲۹ درصدی متابولیسم می شود. به عبارت ساده تر این ترکیب در کاهش وزن دخیل است و به نظر می رسد کشف اخیر قدمی مهم در پیشرفت درمانهای ضد چاقی در انسان باشد.

تولید واکسنی برای سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم سرطانی بسیار بدخیم و مهاجم است که توسط نوعی ویروس با نام HPV ایجاد می شود. ۸۰ درصد موارد این ویروس سرطان زا نیست. تنها نوع بسیار خطرناکی از آن به نام Type۱۶ یا HPV-۱۶ است که می تواند مسبب ابتلا به سرطان دهانه رحم شود. این ویروس به راحتی از طریق مقاربت منتقل می شود. محققان موفق به تولید نوعی واکسن پیشگیری کننده شده اند که البته نمی تواند سبب بهبودی مبتلایان شود اما بر روی نوجوانانی که هنوز روابط جنسی را آغاز نکرده اند موثر است. این واکسن در یک دوره ۶ ماهه در ۳ دوز متفاوت تزریق می شود. قیمت آن ۴۳۸ یورو است. شایان ذکر است سالانه حدود ۲۵۸ هزار زن در اثر ابتلا به سرطان دهانه رحم در سراسر دنیا فوت می کنند و تولید این واکسن می تواند گامی بلند در پیشگیری از این مرگ و میر باشد.

ریه مصنوعی در راه است.

محققان آمریکایی دانشگاه یال توانسته اند نخستین قدم را در جهت کاشت ریه های مصنوعی بیو در موش ها بردارند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، طبق مقاله ای که در مجله Science به چاپ رسیده است محققان برای رسیدن به این هدف ابتدا ریه موشهای بالغ را جدا کرده و تمامی سلول های آن را به کمک مواد ضدعفونی کننده از بین بردند و تنها قالب را نگه داشتند بعد آن را در یک بیوراکتور که محرک محیط ریوی جنینی بود نگهداری کرده و گونه های مختلف سلولی را به آن افزودند تا راههای تنفسی و عروق دوباره شکل بگیرند. بعد از یک هفته ریه جدید آماده پیوند شد و در عملی ۲ ساعته به موشها پیوند خورد که بسیار موفقیت آمیز هم بود. محققان معتقدند هنوز برای تولید ریه مصنوعی بیو برای انسان نیاز به تحقیقات بیشتری دارند و باید به این موضوع توجه داشت که یک انسان سالم روزانه ۱۵ لیتر هوا را به داخل ریه هایش می کشد و ریه ۱۵۰ متر مربع تبادل هوا دارد یعنی چیزی مساوی با ۷۵ برابر تبادلات پوست. یک ریه مصنوعی باید غیر تبادل گازها بتواند ذرات معلق خارجی را نیز فیلتر کند.

سپر ژن واژینال در برابر HIV

در آفریقای جنوبی، ۲۰ درصد از جمعیت به ویروس ایدز آلوده اند. در این میان زنان بیش از مردان و در سنین پایین تر آلوده می شوند دلیل آن هم این است که استفاده از کاندوم های زنانه رایج نیست و زنان برای سالم ماندن مجبورند به مردان اعتماد کنند. در حال حاضر محققان موفق به تولید نوعی ژل واژینال حاوی ترکیبات ضد ویروس ایدز شده اند که می تواند تا ۵۰ درصد احتمال آلودگی را کاهش دهد. بررسی ها حاکی از آن است که ژل حاوی ۱ درصد ترکیبات آنتی رتروویرال می تواند در پیشگیری از ابتلای یک دوم زنان به ایدز مفید باشد. طبق مقاله ای که در مجله Science به چاپ رسیده است محققان در آفریقای جنوبی (Caprisa) پس از زیر نظر گرفتن ۸۹۰ زن که نیمی از آنها از ژل استفاده می کردند متوجه شدند در صورت استفاده، احتمال آلوده شدن به ایدز طی یک سال ۵۰ درصد و طی ۲/۵ سال ۳۹ درصد کاهش می یابد و زنانی که به طور مداوم به مدت ۳۰ ماه از این ژل استفاده می کنند تا ۵۴ درصد از آلودگی با ویروس ایدز در امانند. تا کنون هیچ گونه عوارضی برای این ژل ذکر نشده است.

سم مار در خدمت انسان

دانشمندان ژاپنی در یک تحقیق جدید با بررسی چگونگی واکنش بدن به سم مارها به یافته های جدیدی دست یافته اند که نشان می دهد: می توان از این سموم برای کشف روش های جدید درمان بیماری های قلبی و سرطان استفاده کرد.
این پژوهشگران ادعا کردند که با مسدود کردن پروتئین یافت شده روی سطح گلبول های خونی موسوم به پلاکت ها توسط این سم ها هم می توان با لخته شدن نامنظم خون مقابله کرد و هم از انتشار سرطانهای خاص در سرتاسر بدن جلوگیری کرد. به گزارش روزنامه آنلاین یو اس ای تودی، برخی از این سموم مانع از تشکیل لخته های خونی توسط پلاکت ها می شوند به همین خاطر محل مارگزیدگی در بدن دچار خونریزی شدید می شود.

امیدی تازه برای درمان پارکینسون

دومین دلیل معلولیت عصبی در درمان سالمندان بیماری پارکینسون است. ارزش ها و خشکی ناشی از بیماری در حقیقیت به دلیل از بین رفتن نرون های ناقل دوپامین در مغز است. بررسی های محققان مرکز تحقیقات مؤسسه مغز و نخاع، مؤسسه CNRS و Inserm نشان داده است مشکلات حرکتی بیماران می تواند به دلیل از بین رفتن نوعی دیگر از نرون ها یعنی نرون های کولینرژیک نیز باشد.
طبق نتایج تحقیقاتی که در مجله Clinical Investigation به چاپ رسیده است. کشف جدید می تواند پتانسیل تازه ای برای درمان های فارماکولوژیک ایجاد کند. خصوصاً بیمارانی که به درمان های مقدماتی دوپامین مقاوم شده اند.
در بیماری پارکینسون، نشانه ها و علائم بیماری معمولاً با درمان دوپامین از بین می رود ولی در صورتی که فرد مبتلا به درمان مقاوم شود، مشکلات حرکتی و سقوط های مکرر بسیار آزاردهنده است. محققان معتقدند ساختاری غیروابسته به دوپامین مغز در حرکات و کنترل تعادل نقش دارد که از استیل کولین سود می برد و این امر راهگشای درمانی مفیدی است و به عنوان مثال با تحریک نرون های کولینوژیک در بیماران مبتلا به پارکینسون پیشرفته می توان مشکلات تعادل را در آنها بهبود بخشید.
منبع: ماهنامه پزشک امروز، شماره ۱۲۹.. .
 مرکزفرهنگی منتظران حضرت مهدی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات