✿ ☼ مرکزفرهنگی منتظران حضرت مهدی ☼ ✿

داروهـایی که باعـث ریـزش مـو مـی شوند

داروها برای این به وجود آمدند که سلامت ما را تضمین کنند. به عبارتی، وقتی بیمار هستیم به بهبود سریع تر ما کمک می کنند، اما گاهی عوارض ناخواسته ای هم دارند که موها هم از آنها در امان نمی مانند...

برخی داروها باعث رشد مو و تغییر حالت و متاسفانه گاهی ریزش مو می شوند. این ریزش مو، روی اعتماد به نفس افراد هم تاثیر دارد اما خبر خوب اینکه در بیشتر مواقع موهایی که با مصرف دارو می ریزند، با قطع دارو دوباره به حالت اولیه برمی گردند.

● مکانیسم ریزش مو در اثر مصرف دارو چیست؟

برخی داروها روی چرخه رویش مو تاثیر می گذارند. رشد مو سه فاز دارد؛ فاز آناژن یا رشد که ۴ ۳ سال طول می کشد، فاز کاتاژن یا گذر که چند هفته است و فاز تلوژن یا ریزش که مدت آن ۳ ۲ ماه است و در آن موها دوباره می ریزند و رویش موهای جدید آغاز می شود.

داروها می توانند به دو نوع ریزش مو بینجامند؛ «تلوژن افلویم» و «آناژن افلویم». نوع اول که متداول تر هم است؛ اغلب بعد از ۴ ۲ ماه شروع از مصرف دارو، اتفاق می افتد. در این ریزش مو، روزانه بین ۲۰۰ ۱۵۰ تار مو می ریزد. نوع دوم ریزش مو بعد از مصرف دارو اما طی همان هفته اول رخ می دهد و اغلب بین افرادی که شیمی درمانی انجام می دهند، شایع تر است. شدت ریزش مو در پی استفاده از دارو، به دوز دارو و اینکه بیمار به آن حساسیت داشته باشد یا نه، بستگی دارد.

برخی از مهم ترین داروهایی که باعث ریزش مو می شوند، عبارتند از: رتینویید، بعضی آنتی بیوتیک ها، ضداسترس ها، قرص های ضدبارداری و داروهای ضدانعقاد.

همچنین داروهایی که باعث می شوند دستگاه ایمنی بدن ضعیف شود، داروهایی که باعث پایین آمدن کلسترول می شوند، داروهای افزایش فشارخون، داروهای مخصوص افراد پارکینسونی، داروهای تیرویید، داروهایی که برای کم کردن وزن مصرف می شوند، داروهای استروییدی و داروهایی شیمی درمانی همزمان که سلول های سرطانی را از بین می برند، می توانند در بعضی موارد باعث ریزش مو شوند. معمولا دو هفته بعد از مصرف داروهای شیمی درمانی نیز ریزش مو آغاز می شود اما این روند در یکی، دوماه آینده افزایش پیدا می کند. اگر بیمارانی که شیمی درمانی انجام می دهند، از داروهای ترکیبی استفاده کنند، ریزش موهایشان ۲ برابر می شود.

فهرستی از داروهایی که هنگام شیمی درمانی باعث ریزش مو می شوند، عبارتند از: آدریامیسین، کاکتینومیاسین، استوپوساید، پکلیمی تاکسل و ویتورلباسلین.

● ریزش مو چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر برای درمان ریزش مو به پزشک مراجعه کنید، برای اینکه متوجه شود ریزش موی شما طبیعی است یا نه، می پرسد:

از چه زمانی ریزش مویتان شروع شده است؟

موهایتان با چه سرعتی می ریزد؟

آیا نشانه های دیگری مثل خارش یا سوزش هم دارید؟

چه داروهایی در ۴ ماه گذشته مصرف کرده اید؟

آیا بیماری دیگری هم به غیر از این مشکل دارید؟

آیا در شیوه تغذیه تان در ۲ ماه گذشته تغییری ایجاد کرده اید؟

پزشکتان ممکن است آزمایش هایی برای تشخیص نهایی درخواست کند که شامل این موارد است:

آزمایش تیرویید: برای اینکه مشخص شود عملکرد غده تیرویید تان چگونه است. این عضو نقش مهمی در بدن دارد و کم کاری و پرکاری آن باعث بروز مشکل هایی می شود که شامل ریزش مو هم است.

بیوپسی و تست های هورمونی: در برخی موارد، نیاز به بیوپسی یا همان تکه برداری از منطقه ای خاص از مو وجود دارد تا جنس مو و پوست ته سر تشخیص داده شود.

اگر پزشک تشخیص دهد یکی از داروها باعث ریزش مو شده اند، از لحظه ای که به شما بگوید آن دارو را قطع کنید تا حدود ۳ ۲ ماه بعد، شاهد قطع ریزش مویتان خواهید بود.

 مرکزفرهنگی منتظران حضرت مهدی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic