✿ ☼ مرکزفرهنگی منتظران حضرت مهدی ☼ ✿

نمونه رفتارهایی که باعث اختلاف میشود

ویژگی های اخلاقی منفی مؤثر در امر زناشویی بیان شد؛ لازم است به نمونه رفتارهایی که از سوی هر یک از زوجین موجب اختلاف و ناسازگاری می شود اشاره گردد:- تبعیض در پذیرایی و احترام خویشاوندان زن از سوی شوهر و بالعکس. این امر موجب اختلاف و ناراحتی طرفین می گردد.- کمک های مالی زن به خویشاوندان خود از درآمد خانواده، بدون رضایت شوهر و بالعکس ( این کار باید با رضایت و مشورت انجام گیرد).- برخوردهای سرد و خالی از عطوفت از سوی زن یا شوهر نسبت به یکدیگر.- انجام رفتارها و اعمالی از سوی زن یا شوهر بدون اطلاع و مشورت با دیگری بخصوص اگر این رفتار جنبه مالی یا ناموسی داشته باشد.- رفتار مستبدانه و تصمیم گیری های یک طرفه که بدون مشورت و هماهنگی با دیگری انجام شود.

- خرید لباس یا خودآرایی بدون در نظر گرفتن ذوق همسر و حداقل نظرخواستن از دیگری.- بد زبانی و لجاجت و برتری طلبی از سوی یکی از زوجین نسبت به دیگری.- همکاری نکردن در انجام کارهای خانه. چنانچه مرد در انجام کارهای خانه شرکت نکند، ممکن است این احساس در زن پیدا شود که او کلفت خانه است. وانگهی چون کارهای خانه یکنواخت و خسته کننده است و به علاوه او شوهر را شریک خود می داند؛ این سؤال برایش پیش می آید که چرا همسرش در کارهای خانه کمک نمی کند.- عدم توجه به علایق زن اختصاص دادن و اوقات فراغت به کارهای شخصی.- خسّت و حساب خواستن از همسر؛- بی توجهی به ارضای نیازهای جنسی؛- غیرتی بودن بیش ازحد مرد وحسادت بیش ازحد زن در موردمعاشرت ها؛- بعضی از زنان مطالبی اظهار می دارند که نشانه نارضایتی آنان از شوهر است. نمونه هایی از صحبت های آنها عبارت است از:- نمی توانم با همسرم صادق باشم.- نمی توانم خودم باشم.اختلاف زناشویی- همسرم مرتب سر من داد می کشد.- شوهرم تنها به فکر خودش و کارش است.- شوهرم به صحبت های من گوش نمی دهد.- با هم صحبت می کنیم ؛ اما صحبت های ما سرد و بی روح است.- شوهرم دو شغله است و همیشه خسته به نظر می آید.- همسرم در تصمیم گیری ها به من فرصت نمی دهد.- درآمد و مخارج را از من پنهان می کند.- او ولخرج است و پس اندازی ندارد.- در تعیین اولویت های زندگی توافق نداریم.- اوقات فراغت خود را با من نمی گذراند.

این اظهارات نشانگر آن است که مشکلاتی در زندگی زن و شوهر وجود دارد و باید علت یابی شود.مشاوران باید در صورت مراجعه ی همسران به آنها با تشکیل جلساتی با اعضای خانواده و در صورت ضرورت جلسات فردی، علل مشکل را مشخص و با استفاده از فنون مشاوره در جهت رفع معلول اقدام نمایند.
واکنش های دفاعی زن و شوهرزن و شوهر در موارد اختلاف و مواجهه با مشکلات ، عکس العمل هایی از خود نشان می دهند. این عکس العمل ها به صورت های مختلف اعمال می گردد:گریه کردن- ظرف و اثاث خانه را شکستن - سر و صدا راه انداختن - سکوت کردن - قهرکردن - خود را مضروب کردن - به همسر خود حمله کردن - مقابله به مثل کردن - تلافی کردن - عکس العمل قبل از عمل ( نظیر فردی که خلافی مرتکب شده، ایراد می گیرد و به طرف مقابل حمله می کند.(رفتارهای فوق موجب کاهش اضطراب و تنش فرد می شود؛ ولی بعضی از این عکس العمل ها مشکل را حادتر می کند و گاه جنبه های غیر اخلاقی به خود می گیرد.عکس العملی که در ازدواج جنبه منفی دارد و به صورت یک وسیله ویرانگر عمل می کند ، غالباً جنبه تلافی و حالت مقابله به مثل دارد. این وضعیت گاه به رفتارهای غیر شرعی و خلاف اخلاق منجر می شود. مثلاً مرد بی بند و باری که دیر به خانه می آید و به دنبال روابط نامشروع با زنان نامحرم است؛ ممکن است با عکس العمل تلافی جویانه و مقابله به مثل از طرف همسرش مواجه گردد.دختران و پسرانی که می خواهند ازدواج کنند ، باید همسر آینده خود را از این جهات آزمایش کنند و شرایطی را به وجود آورند که عکس العمل وی را در مواجهه با این امور مشاهده کنند. چنانچه وی در مقابل این گونه رفتارها، رفتارهایی ویرانگر و خشونت آمیز و یا خلاف اخلاق از خود نشان دهد، مطالعه بیشتر در مورد ویژگی های شخصیتی و میزان تعهد وی ضرورت دارد
 مرکزفرهنگی منتظران حضرت مهدی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات